O nas

Początki klubu sięgają przełomu lat 2000-2001 kiedy zacząłem trenować Brazylijskie Jiu Jitsu. Równocześnie zainteresowałem się treningiem przekrojowym wg koncepcji Jeet Kune Do.
W latach 2001-2003 uczestniczyłem w szeregu seminariów z zakresu JKD ( Roy Harris, Michael Gruner, Radek Sefcik) i grapplingu w tym także BJJ m.in. z Joe Moreirą. Regularne treningi odbywaliśmy w wąskim gronie pionierów Jeet Kune Do w Trójmieście.
W roku 2003 zostałem promowany na stopień Asystenta Instruktora Jeet Kune Do w organizacji Progressive Fighting Systems, przez Michael’a Grunera.munich
W tym samym roku oficjalnie została otwarta sekcja JKD w Gdyni, będąca taką drugą w Polsce, oficjalną szkołą (pierwsza w Łodzi u Wojciecha Adamusika). Nasza grupa, jak do tej pory, jest jedyną w Polsce oficjalną filią organizacji Progressive Fighting Systems. Pierwszy sezon to około 12 ćwiczących zapaleńców. Pod koniec roku 2003 przy okazji spotkania z Radkiem Sefcikiem, miałem okazję trenowac z jednym z najlepszych trenerów „stójki” – Rodneyem „Chico” Kingiem. Rodney jest twórcą Crazy Monkey Defence System.
W następnym sezonie ćwiczących było już powyżej 20 osób, w tym jedna dziewczyna. Także w Kwidzynie powstała grupa, która ćwiczyła JKD i BJJ pod moim okiem (do 2012 roku). 
W kwietniu 2005 roku na moje zaproszenie przyjechał, z Akademii Gracie Barra z Rio de Janeiro, do Gdyni mistrz PanAms i Wicemistrz Świata w BJJ, czarny pas BJJ – Joao Sal Rangel. Celem było związanie się na stałe ze specjalistami od grapplingu. Efektem cięzkich treningów przez ostatnie 4 lata była promocja mojej osoby na niebieski pas BJJ oraz przedstawicielstwo Gracie Barra w Gdyni co gwarantuje stałą współpracę z najlepszą akademią BJJ na świecie. I tak, równolegle do sekcji JKD, powstała grupa koncentrująca się na brazylijskim jiu jitsu (grapplingu).

Joao Sal Rangel to :
– 3 krotny Mistrz Brazylii
– Mistrz Pan American
– 2 krotny Mistrz Brazilian by Teams
– Wicemistrz Mundialu
– 5 krotny Mistrz Rio de Janeiro

Przez 2 lata (2006-2008) byliśmy członkiem zespołu Gracie Barra Draculino Team, zdobywając Drużynowe Mistrzostwo Polski wraz z całym zespołem.

Od lutego 2008 naszym instruktorem zarówno w Brazylijskim Jiu-Jitsu jak i Jeet Kune Do i Filipino Martial Arts jest Rick Young. Rick jest jednym z najlepszych instruktorów od treningu przekrojowego na świecie:
Full instructor w Jeet Kune Do and the Filipino martial arts pod Guro Dan’em Inosanto (odpowiednik czarnego pasa 6 Dan);
Senior instructor w Jeet Kune Do/Jun Fan Gung Fu pod Sifu Larry’m Hartsell’em;
Full instructor Progressive Fighting Systems JKD/Kali pod Sifu Paul’em Vunak’iem;
Full instructor JKD/Kali/ Muay Thai/ Wing Chun pod Sifu Rick’iem Faye;
Europejski, Pan American i dwukrotny mistrz Świata w Brazilian Jiu-Jitsu (kategoria masters i seniors);
Czarny pas w Brazilian Jiu-jitsu pod Professor Mauricio Gomes’em (Gracie Barra);
Czarny pas w Judo;
Associate instructor Combat Submission Wrestling pod Sifu Erik’iem Paulson’em;
Senior instructor w The British Combat Association;
Instructor Muay Thai;
Czarny pas w karate (2 Dan)

W 2014 roku podjęliśmy współpracę z Guro Shamimem Haque, ekspertem od Kalis Ilustrisimo, szefem na UK i Irlandię, wieloletnim uczniem Tony Diego. Nasz klub stał się pierwszym w Polsce miejscem, w którym można ćwiczyć ten system.

W 2016 roku nawiązaliśmy współprace ze światowej klasy ekspertem od treningu siłowego a także czarnym pasem piątego stopnia w Gracie Jiu-Jitsu – Stevem Maxwellem.

Nasi zawodnicy osiagają coraz liczniejsze sukcesy. Do najważniejszych należą: Drużynowy Mistrz Polski w Brazylijskim Jiu-Jitsu 2007 (Draculino Team) czy też indywidualny WiceMistrz Europy w Brazylijskim Jiu-Jitsu 2008 (Robert „Charly” Żmuda). Wszystkie osiągnięcia naszych zawodników tutaj

VATAHA – Instytut Sportów Walki i Samoobrony współpracuje z/jest przedstawicielem:
– Rick Young Blackbelt Academy (Szkocja)
– Progressive Fighting Systems (USA)
– Mauricio Gomes/Rick Young Jiu-Jitsu (Brazylia/Szkocja)
– Kalis Ilustrisimo Association (Filipiny/Anglia)
– MaxwellSC (USA)

Instruktorzy, od których mamy/mieliśmy zaszczyt się uczyć:
– Rick Young (JKD, FMA, BJJ),
– Dan Inosanto (JKD, FMA, Muay Thai, Silat),
– Shamim Haque (Kalis Ilustrisimo),
– Steve Maxwell (Gracie Jiu-Jitsu, Kettlebells, Mobility, Body Weight),
– Erik Paulson (CSW MMA),
– Ron Balicki (JKD, FMA, Muay Thai),
– Richard Torres (JKD),
– Andrzej Wroński (Zapasy),
– Michael Gruner (PFS JKD),
– Rodney „Chico” King (Crazy Monkey Defense System),
– Joao „Sal” Rangel (Gracie Barra BJJ),
– Vinicius „Draculino” Magalhaes (Gracie Barra BJJ),
– Augusto „Tio Chico” Vieira (Gracie Barra BJJ),
– Joe Moreira (BJJ),
– Roy Harris (JKD, FMA, BJJ),
– Zdzisław „Dziadek” Soczewiński (Boks),
– Radek Sefcik (Floro Fighting Systems).